top of page

Види інвестицій — класифікація за терміном вкладень, прибутковості, ризиків та іншим нюансам


Досвідчені інвестори знають, що гроші, що лежать в "трилітровій банці" на полиці або під матрацом - це самий невигідний спосіб "вкладення". Купюри і монети повинні перебувати в постійному русі, примножуватися і працювати на свого власника. Звичайно, існують ризики, що інвестиційний проект провалиться, але якщо підходити до питання вкладень грамотно і обережно, то завжди можна звести ці ймовірності до мінімуму. Які види інвестицій бувають? Початківці інвестори повинні знати основні аспекти грамотного розподілу капіталу.

Читайте також основи інвестування для новачків.

ІНВЕСТИЦІЇ - ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ

Суть інвестицій полягає у вкладенні капіталу (матеріальної або нематеріальної форми) в різні інвестиційні проекти, цінні папери, фонди, щоб отримати прибуток надалі. Дуже часто деякі види інвестицій порівнюють зі спекуляцією, однак, це два різних поняття. Адже спекулятивні проекти припускають вкладення грошей на термін до одного року (найчастіше на місяць-два). Всі вкладення на термін більше року - це вже інвестиції. Але бувають типи капіталовкладень, які потрапляють під ці два визначення, як, наприклад, операції на фондових біржах. Вони в основному носять короткостроковий характер, але їх не називають спекуляцією.

РЕАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ

Цей вид капіталовкладення відрізняється від інших тим, що тут гроші вкладаються в реальні речі: підприємства, приватизовані об'єкти, нерухомість. Існують кілька видів реальних інвестицій:

  • Матеріальні - створення підприємств, вкладення коштів у розширення виробництва або товарообіг.

  • Нематеріальні - коли гроші вкладаються в підвищення кваліфікації співробітників, розкрутку бренду чи торгової марки, дослідження ринку, рекламу, оформлення торгового залу та інше.

Як визначити вигідність вкладень? Можна використовувати метод динамічного характеру для оцінки ефективності вкладень: визначення індексу окупності вкладення, внутрішньої норми прибутку або використання методу чистої приведеної вартості. Найчастіше використовують метод порівняння, коли актуальний проект порівнюють з подібним і визначають норму прибутку. Якщо вона виявляється високою, то і інвестиції вважаються ефективними.

Варто зауважити, що такі інвестиції вважаються ризиковими, тому вимагають професійного управління. Перш ніж зважитися на вкладення, наприклад, в конкретне виробництво, рекомендується отримати можливість впливати на управління компанією, а найкраще володіти основним пакетом акцій. Відомі випадки, коли погляди на способи розподілу інвестиційних коштів у керівництва компанії та інвестора не збігалися. В результаті виникали конфліктні ситуації. Грамотне управління реальними інвестиціями передбачає проведення постійного аналізу ринку, пошук консенсусу між зацікавленими сторонами, прогнозування результатів діяльності.

Особливості реальних інвестицій

На відміну від національної валюти, курс якої може стрибати вгору-вниз, об'єкти реального інвестування рідко знецінюються. Наприклад, інвестор купив квартиру, щоб здавати її в оренду, і вона тільки росте в ціні на тлі загальної інфляції. Рівень прибутковості таких вкладень досить високий. Це не фіксований відсоток в банку, як у випадку з депозитом, а можливість заробити набагато більше. Адже займаючись розширенням виробництва, модернізацією, підвищенням кваліфікації персоналу, можна отримувати більше якісної продукції, а значить - і більше грошей.

Але існують і певні ризики цього виду капіталовкладень:

  • Технічний прогрес впливає на швидку втрату актуальності того чи іншого обладнання. Реальні об'єкти вимагають постійного вкладення коштів. Інвестор займається впровадженням нових технологій, а конкурент вже придбав щось ще більш високотехнологічне.

  • Деякі об'єкти реальних інвестицій мають низьку ліквідність. Наприклад, закуплена сировина швидко прийшла в непридатність або обладнання застаріло.

В останньому випадку фінансові інструменти виглядають більш привабливо. Їх можна легко продати на будь-якій біржі. Але саме реальні вкладення дозволяють бізнесу розвиватися, діяти більш широко і ефективно.

Реальні інвестиції для фізичних осіб

Ці види інвестування не вимагають оформлення великої кількості паперів (за винятком вкладення у відкриття власної фірми):

  • Купівля квартири, будинку або іншого приміщення для подальшої здачі в оренду. Дуже вигідним капіталовкладенням вважається придбання нерухомого об'єкта в споруджуваному будинку і подальшу його продаж після здачі будинку в експлуатацію за значно більшою ціною.

  • Придбання різної техніки, щоб здавати її в оренду або перепродати за більш вигідною ціною.

  • Купівля антикваріату, який з часом тільки зростає в ціні.

  • Відкриття власної компанії.

Всі ці види реальних інвестицій використовують і юридичні особи, але список їх можливостей більш великий. У нього входить також модернізація виробництва, реконструкція будівель, будівництво нових об'єктів та обладнання інфраструктури.

ФІНАНСОВІ ІНВЕСТИЦІЇ


Цей вид вкладень вважається найбільш популярним і широко поширеним. У цьому випадку вкладник використовує різні інвестиційні інструменти з метою отримання прибутку. Крім цього подібний спосіб використовуватися і для диверсифікації ризиків, отримання контролю над компанією-емітентом, збереження капіталу. Основні якості фінансових інвестицій:

  • доступність для всіх видів інвесторів;

  • звернення на ринку " вторинки";

  • доступна портфельна форма вкладення;

  • волатильність високого рівня;

  • рівень прибутковості потенційно високий;

  • процес регулюється на законодавчому рівні.

Звичайно ж, існують ризики зниження прибутковості і втрати капіталу інвестиційного характеру, але це притаманне будь-яким видам вкладень.

Як розподіляється структура фінансових інвестицій по ринках:

  • Валютний - має на увазі торгівлю на FOREX, покупку опціонів для подальшого придбання валюти і т. д.

  • Кредитний - купівля цінних паперів державного або корпоративного типу, облігацій та інших боргових паперів.

  • Фондовий - купівля/продаж акцій різних корпорацій і підприємств.

Які види фінансових інвестицій бувають? Акції вважаються найбільш високоприбутковим, але і ризиковим інструментом. Облігації зазвичай підкріплені державою і є менш ризиковими, але і менш прибутковими. Пайові інвестиційні фонди вважаються чимось середнім між двома попередніми інвестиційними інструментами, адже в цьому випадку грошима вкладників управляють професіонали, що знижує ризики втрат. До фінансового виду інвестування також відносяться вкладення в дорогоцінні метали, ф'ючерси, опціони, форварди, депозитарні розписки.

Як оцінюються фінансові інвестиції:

  1. Проводиться аналіз (ці дії краще доручити фахівцям) з урахуванням зовнішніх і внутрішніх даних. Вивчається економіка і стан конкретного фінансового сектора, прогноз по курсу валют і акцій, аналізується звітність управлінського і фінансового характеру.

  2. Визначення ефективності фінансових інвестицій. Оптимальними і вдалими вважаються вкладення, які дозволяють засобам стабільно збільшуватися. Економічна оцінка ефективності включає такі методи: обчислення періоду окупності, внутрішньої і розрахункової норми прибутку, визначення чистої вартості та оцінка рентабельності вкладення.

Якщо взяти до уваги всі отримані результати, то можна підібрати найбільш підходящий фінансовий інвестиційний інструмент.

Варто зауважити, що крім принесення прибутку, такий вид інвестування дозволяє компаніям посилювати свій вплив на актуальний сегмент ринку. Економісти рекомендують формувати інвестиційний портфель з різного виду фінансових вкладень. Це можуть бути, наприклад, покупки акцій, депозити і валюта. Якщо банк розориться, то залишаться ще акції і валюта.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ

Цей вид вкладень має на увазі інвестування в продукти нематеріального характеру. Інтелектуальна власність може бути приватною або колективною. Об'єкти для вкладень:

  • авторські патенти;

  • власність інформаційного характеру (знання, досвід, корисні ідеї);

  • власність ліцензійного характеру (право користуватися товарами та послугами, закріпленими Ліцензією);

  • купівля продукції науково-технічного спрямування (інформаційні ПЗ, ноу-хау).


Об'єкти інтелектуальних інвестицій можуть бути технологічними, технічними або художніми. До останніх, наприклад, відноситься раніше не використане дизайнерське рішення по торговому знаку або логотипу. До технічних - удосконалення обладнання, механізмів і приладів. Купівля інноваційного програмного забезпечення також є способом вкладення грошей.

Такий вид інвестування сьогодні вважається перспективним, але і він таїть чимало ризиків. Адже ніхто не дасть гарантію, що придбана технологія, наприклад, буде успішна у виробництві. Однак стрімкий розвиток ринку просто змушує шукати нові проекти та способи вдосконалення бізнесу, тому інвестиції в інтелектуальну власність дуже актуальні. Створення спеціальних бірж, які торгують ip-активами, тільки підтверджує цей факт. Інтелектуальні інвестиції здатні здійснити "прорив" у виробничій сфері при середніх фінансових вливань. Подібні вкладення благотворно впливають на всю економіку країни в цілому.

Оцінити ефективність такого виду інвестицій дуже складно, адже навіть досвідчені експерти не здатні передбачити успішність того чи іншого інтелектуального проекту. Але інвестори з певною часткою авантюризму все ж ризикують і в більшості випадків залишаються у виграші.

ПОДІЛ ІНВЕСТИЦІЙ ПО РИЗИКУ І ПРИБУТКОВОСТІ

Консервативний тип портфельних вкладень передбачає інвестування в облігації та державні акції. Тут чекати особливих доходів не доводиться, однак і ризики зведені до мінімуму. Диверсифіковані вкладення засновані на поділі ступеня ризику між різними фінансовими інвестиційними інструментами, де висока прибутковість одних підстрахована надійністю інших. Рентабельність такого портфеля дорівнює середньоринковому показнику.

Консервативний підхід притаманний інвесторам, які не люблять ризики. Помірна стратегія інвестування передбачає використання рівної частки безризикових і високоприбуткових "небезпечних" інвестицій з високою ліквідністю. Агресивний спосіб управління інвестиційним портфелем має на меті отримати якомога більше доходів. Але в цьому випадку ризики дуже високі, адже портфель формується з акцій "зелених" компаній, які ще не напрацювали авторитет на ринку, але стрімко розвиваються, а також з нових стартапів.

ЯКІ ВИДИ ІНВЕСТИЦІЙ СЬОГОДНІ НАЙБІЛЬШ ПОПУЛЯРНІ

  1. Банківський депозит. Цей спосіб вкладення більш звичний, але і не сильно прибутковий. Ризики тут дуже низькі, адже вклади застраховані, і якщо банк завалиться, то вкладники отримають компенсацію.

  2. Нерухомість. Ціни на квартири, будинки або комерційні приміщення зростають постійно. Але відсутність диверсифікації, витрати на утримання нерухомого об'єкта в належному стані та низька ліквідність є істотними мінусами такого виду інвестування.

  3. ПАММ-рахунки. Управління трейдерів розпоряджається грошима інвестора і ділить прибуток, згідно з домовленістю. Річна прибутковість таких вкладень досягає 50%, а в деяких випадках і всі 100%. Рекомендується вкладати гроші в кілька рахунків відразу, щоб розподілити ризики.

  4. Вкладення в ETF. Хоча цей ринок в нашій країні ще не дуже розвинений, але він вважається перспективним. Низька вартість ETF, можливість валютної диверсифікації і висока ліквідність таких вкладень робить їх дуже вигідними сьогодні. Купівля ETF передбачає інвестування відразу ж в кілька компаній або в зарубіжні організації, що знижує ризики.

  5. Інвестиції в Піфи вважаються низькоризиковими, але вимагають витрат у вигляді комісій для керуючих. Однак порівняно високі дивіденди компенсують цей недолік.

  6. Облігації. Це класичний інструмент інвестування, який популярний вже не одне десятиліття. Високу прибутковість тут можуть забезпечити довгострокові цінні папери.

  7. Хайп-проекти. Хоча подібні вкладення прирівнюються до восседанню на бочці з порохом, але це дуже швидкий спосіб заробити. За рік цілком можна подвоїти або навіть потроїти свій капітал. Експерти не рекомендують обмежуватися тільки одним хайпом, а розосередити гроші за кількома перспективними проектами.

Сучасні люди активно інвестують у фондовий ринок, який дозволяє діяти відразу в декількох напрямках, вкладають свої гроші в акції і традиційно в золото. Такий вид інвестицій, як купівля кріптовалюти, став дуже популярним буквально в останній час. Шалені скачки курсу біткоіна стали причиною ажіотажу навколо нього. Прогнози на цей рахунок дуже різні - одні впевнені, що майбутнє за такого виду грошима, і що криптовалюта буде тільки дорожчати, а інші стверджують, що це чергова бульбашка, яка найближчим часом трісне.

ЯКІ РИЗИКИ ПРИТАМАННІ РІЗНИМ ВИДАМ ІНВЕСТИЦІЙ

Ризики - це ймовірність втратити свій капітал за конкретних подій або з об'єктивних причин. Вони бувають декількох видів: ринкові, що настають за незалежний від інвестора причин (реформи, криза, законодавчі зміни), і неринкові, які виникають у межах однієї компанії або організації (недоліки в бізнес-плані, форс-мажор).

Різновиди ринкових ризиків:

  • Інфляція. Завдяки їй зростають ставки за кредитами, знецінюються кошти громадян, ціни збільшуються. Інфляція впливає на всіх гравців ринку, знижуючи реальні доходи. В результаті термін окупності інвестиційних проектів виростає, а практично весь прибуток "з'їдається" збільшенням обігу паперових грошей в країні.

  • Політичні ризики. Будь-яка мало-мальськи впливова подія на політичному полі може "відгукнутися" інвесторам. Прийняття різних нормативних актів і законодавчих правок побічно впливає на деякі види інвестицій.

  • Економічні нюанси. Підвищуються податкові ставки, зростає ключова ставка НБУ, зростають відсотки за кредитами. Такі аспекти не можуть не впливати на інвестиції. Витрати вкладників збільшуються, прибуток знижується разом зі збільшенням термінів окупності проекту.

Також існують і валютні ризики, коли коливання курсу, впливає на привабливість проектів для інвесторів. Тому рекомендується вкладати відразу в кілька видів валют. До неринкових ризиків відносяться кредитні, особисті, ліквідні, нішеві та управлінські ризики.

Починаючому інвестору все-таки варто довіритися профільним фахівцям при підборі оптимального способу і виду інвестування. Експерти допоможуть у виборі стратегії, підкажуть, де можна добре заробити, а які проекти краще обійти стороною.

Звичайно, можна обійтися і без сторонньої допомоги, якщо мова йде про невеликі суми вкладів. Але якщо заняття інвестуванням будуть основним джерелом доходу, тоді ризикувати не варто.

Фінансові консультанти або Керуючі в ПІФах допоможуть "зробити" непогані гроші. Однак наявність економічних знань не завадить, так що необхідно підписуватися на тематичні розсилки, стежити за ринком, відловлювати останні інвестиційні тенденції і вкладати без жалю. Адже хто не ризикує, той не може бути інвестором!


Джерело: ITstatti.in.ua

Ще немає постів цією мовою
Щойно пости будуть опубліковані, ви побачите їх тут.
Архив
Теги
Соцмережі
  • Facebook Basic Square
bottom of page